Photo of young woman with clean skin and splash of water. Portrait of smiling woman with drops of water around her face. Spa treatment. Happy girl washing her body with water. Water and body.


آبرسان و فواید استفاده از آن برای پوست چیست؟

چرا آبرسانی به پوست مهم است؟ آیا کرم آبرسان همان مرطوب‌ کننده‌ ها هستند؟ آبرسان چیست؟ 

این روزها یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد مراقبت‌های پوستی و جلوگیری از چین چروک پوست است، چرا که خارجی‌ترین لایه بدن بوده و نقش حفاظتی را دارد. همچنین به‌خاطر نقشی که در زیبایی انسان داشته توجه به سالم نگه‌ داشتن آن امری بسیار ضروری خواهد بود. یکی از مهم‌ترین مراقبت‌ها نیز برای زیبا نگه‌ داشتن آن آب رسانی است.

 شما تا چه حد با تأثیرات آبرسانی پوست آشنایی دارید؟ یکی از اصلی‌ترین روش‌ های مراقبت از پوست بوده که برای جلوگیری از چین‌ و چروک توسط متخصصین بعد از سن ۲۵ سالگی تجویز می‌شود. اگر هم پوست خشکی داشته باشید که اهمیت این نوع مراقبت را چند برابر می‌کند. در این مقاله سعی می‌کنیم که شما را با آب رسانی پوست و فواید استفاده از آن برای پوست آشنا کنیم.

آبرسان چیست؟

آبرسانی پوست یا همان هیدرودرمی به عملیات رطوبت‌رسانی پوست گفته می‌شود که جذب‌کننده‌های رطوبت آب را از سطح پوست و یا هوا جذب می‌کنند تا بر روی پوست باقی بماند. با این روش همه سلول‌هایی که آب رسانی به آن‌ها رسیده، سرزنده و متورم شده و از این طریق آب رسانی به پوست صورت‌ گرفته و شاهد پوستی شاداب و جوان خواهید شد.

آبرسانی پوست چه اهمیتی دارد؟

وقتی سن افزایش پیدا می‌کند، پوست شکننده و دچار چین‌ و چروک می‌شود. از یک سنی به بعد باید شروع به مراقبت‌ های پوستی کنید. یکی از مهم‌ترین و ساده‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید، آب رسانی خواهد بود. برای اینکه به طور طبیعی این آب رسانی را انجام دهید باید رژیم غذایی سالم، مصرف میوه و سبزیجات و نوشیدن ۸ لیوان در روز را رعایت کنید.

امروزه با استفاده از روش‌های مختلف، آبرسانی عمیق پوست انجام می‌شود. این روش‌ها موادی که جاذب آب هستند را به پوست تزریق می‌کنند و آن را دهیدراته خواهند کرد. یکی از این روش‌ها مزوتراپی است که کمبود آب پوست را با آن جبران خواهند کرد. 

فواید آبرسانی پوست

آبرسانی پوست فوایدی دارد که با رعایت کردن آن می‌توانید از چین‌ و چروک پوست جلوگیری کنید و آن را سالم و شاداب نگهدارید. پژوهشگران بر این عقیده هستند که نوشیدن روزانه ۸ لیوان آب باعث شفافیت، آب رسانی و جوان‌سازی پوست می‌شود، همچنین عملکرد کلیه‌ها را نیز بهبود می‌بخشد.

پس یکی از فواید استفاده از آب، سلامت پوست است. مصرف آب در صبح و ناشتا بیشتر به‌سلامتی و زیبایی پوست شما کمک می‌کند. بدن انسان برای اینکه بتواند به فعالیت‌های روزانه خود برسد به رطوبت کافی نیاز دارد. هنگام بیدار شدن، نوشیدن یک لیوان آب باعث تقویت سلول‌های پوست خواهد شد و مواد سمی که در آن جمع شده را از بین می‌برد. این کار همچنین از افتادگی پوست و چین‌ و چروک جلوگیری خواهد کرد.

مصرف آب به‌ تنهایی می‌تواند رطوبت پوست را تأمین کند؟

با تمام فوایدی که مصرف آب دارد باید بگوییم که مصرف آن به‌ تنهایی نمی‌تواند رطوبت پوست را تأمین کند. شاید هنگام بیرون آمدن از حمام متوجه شده باشید که آب اضافی روی پوست شما سریع تبخیر می‌شود که همین باعث ازبین‌ رفتن چربی طبیعی پوست خواهد شد. پس هرچه بیشتر پوست خود را کرم مرطوب‌ کننده و سرم آبرسان دور نگهدارید، به همان میزان به پوست خود آسیب می‌رسانید. در ادامه به موادی که باید مورد استفاده قرار دهید اشاره خواهیم کرد.

مواد آبرسان

آب رسانی پوست نیاز به موادی دارد تحت عنوان هموکتانت یا جاذبه رطوبت که مانند گلیسیرین و اسید هیالورونیک آب را از پوست و یا هوا جذب می‌کنند و روی پوست آن را نگه می‌دارند. پس اگر از سرم آبرسان یا ماسک آبرسان استفاده می‌کنید، حتما مواد تشکیل‌دهنده آن را تشخیص دهید چرا که هر کدام مکانیسم عمل متفاوتی دارند.

به همین خاطر نوع آب رسانی که شما انتخاب می‌کنید ممکن است پوست شما را شاداب و سالم نگه دارد و یا اینکه سلامت آن را به خطر بیندازد. درست است که هدفی اصلی آبرسانی پوست است، اما انتخاب بهترین رطوبت‌ رسانی به نوع پوستی که شما دارید بستگی دارد. اگر پوست چرب داشته باشید باید موادی که برای این نوع پوست مناسب هستند را انتخاب کنید، اما اگر پوست خشک یا مختلطی داشته باشید این مواد نسبت به نوع آن متفاوت خواهد بود.

مواد مرطوب‌ کننده

موادی که در مرطوب‌کننده‌ها وجود دارد بر پایه روغن هستند. وازلین و روغن‌های معدنی به همراه امولینت‌ها که استرها و روغن‌های گیاهی را در برمی‌گیرد. این مواد روی پوست شما لایه‌ای را تشکیل می‌دهند که مانع خارج‌ شدن آب از سطح پوست می‌شوند. این روغن‌های گیاهی آب رسانی پوست را انجام می‌دهند و باعث کاهش خشکی پوست خواهند شد.

آبرسانی عمیق پوست در منزل

آبرسان خانگی با روش‌های طبیعی می‌تواند یک راهکار برای سلامت پوست باشد. این روش‌ها که شامل ماسک آبرسان خانگی، روغن‌های گیاهی و بخور دادن است. هرکدام از اینها را در این بخش مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ماسک آبرسان خانگی برای پوست چرب

اگر پوست شما چرب است و همیشه برق می‌زند و بعد از هر بار شستن صورت دوباره به همان حالت قبلی خود برمی‌گردد، شما دارای پوست چربی هستید که مستعد جوش و منافذ زیاد است. این باور را هم که پوست چرب نیازی به آب رسانی ندارد را از خود دور کنید. پوست دارای ماده‌ای به نام هیالورونیک اسید بوده که باید آب رسانی شود. ماسک آبرسان خانگی با خیار برای پوست چرب مناسب است.

ماسک آبرسان پوست خشک

آبرسانی پوست خشک با استفاده از ژل آبرسان یا با مقداری آلوئه‌ ورا با یک قاشق عسل و چند قطره روغن نارگیل به‌ خوبی پوست را آبرسانی می‌کند. مقاله معجزه آلوئه ورا برای پوست را در این زمینه می‌توانید مطالعه کنید.

همچنین با یک قاشق غذاخوری ماست و یک قاشق غذاخوری نشاسته یک ماسک آبرسان قوی پوست درست کنید و آن را روی پوست خود به مدت بیست دقیقه قرار دهید. بدین ترتیب می‌توانید به راحتی به هایدریت کردن پوستتان کمک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *