ژل

در طول تاریخ، زیبایی اهمیت ویژه‌ای برای انسان‌ها داشته است و افراد همیشه از روش‌های مختلفی جهت زیباتر کردن خود و رفع عیوب صورت و بدن استفاده کرده‌اند.
یکی کارهایی که در زیبایی و جوان‌سازی پوست و فرم دهی صورت و بدن تأثیر بسزایی دارد، تزریق ژل و انواع فیلر است. تزریق فیلر در واقع نوعی درمان بی‌خطر جهت رفع علائم پیری، افتادگی پوست صورت و بدن است که تزریق آن در مراکز معتبری همچون کلینیک الهیه ، می‌تواند احساس نشاط و جوانی را به افراد بازگرداند.
با افزایش سن بافت‌های پوستی نازک می‌شوند و خطوط صورت که معمولاً در اطراف بینی، دهان، چشم و گونه مشاهده می‌شوند، عمیق شده و به چین و چروک‌هایی واضح تبدیل می‌شوند.


تزریق ژل یا استفاده از سایر روش‌های تزریق فیلرهای پوستی می‌توانند این حجم از دست رفته را جبران و چین و چروک‌های صورت را صاف کنند. البته رفع چین و چروک‌ها فقط یکی از کاربردهای این روش درمانی است و می‌توان از آن در افزایش حجم لب‌ها، لیفت ابرو، رفع گودی‌های صورت و موارد دیگر استفاده کرد .

 

ژل چیست ؟ (ساختار و مواد تشکیل‌دهنده)

یکی از سؤالاتی که برای افراد در زمینه تزریق انواع فیلر پیش می‌آید، این است که ژل یا فیلر چیست و در ساختار تشکیل‌دهنده آن چه موادی وجود دارد؟ همانطور که گفته شد، ژل‌ها نوعی پرکننده و حجم دهنده پوستی هستند که جهت جوان‌سازی، فرم دهی و حجم‌دهی نقاط مختلف بدن استفاده می‌شوند. از مهم‌ترین مواد تشکیل‌دهنده ژل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱. اسید هیالورونیک: این یکی از متداول‌ترین مواد استفاده شده در فیلرها است. اسید هیالورونیک یک گلایکوزامینوگلیکان است که به طور طبیعی در پوست و بافت‌های بدن وجود دارد. این ماده قابلیت نگهداری آب را داراست و باعث افزایش حجم، رفع چروک و ترمیم بافت پوستی می‌شود.
۲. هیدروکسی‌آپاتیت کلسیم: این ماده نیز در برخی از فیلرها استفاده می‌شود. آن را می‌توان به عنوان یک پرکننده دائمی در نظر گرفت که با تحریک تولید کلاژن توسط بدن، اثرات جوان‌سازی و فرم دهی را دارا می‌باشد.
۳. پلی‌ ال‌لاکتیک اسید: این ماده نیز در فیلرها استفاده می‌شود و برای ایجاد حجم و جوان‌سازی پوست بکار می‌رود. با تحلیل طبیعی در بدن، این ماده به طور طبیعی جذب می‌شود و تشکیل کلاژن جدید را تحریک می‌کند.

4.پلی متیل متاکریلات (Poly methyl methacrylate) یکی از موادی است که در برخی از فیلرها استفاده می‌شود. این ماده از نظر صنعتی تولید می‌شود، اما برای استفاده در بدن ایمن شناخته شده است. پلی متیل متاکریلات به دلیل حاوی کلاژن، می‌تواند به سفتی و انسجام پوست کمک کند. فیلری به نام بلافیل (Bellafill) نیز یکی از فیلرهای مبتنی بر پلی متیل متاکریلات است که تأیید شده و مورد قبول سازمان غذا و داروی آمریکا قرار دارد.
مهم است بدانید که استفاده از هر نوع فیلر باید توسط پزشک متخصص و مجرب انجام شود و در مراکز معتبر و تأیید شده انجام گیرد.

انواع ژل از نظر ماندگاری

معمولاً نتیجه تزریق ژل در همان جلسه اول کاملاً مشخص است همین موضوع سبب شده تا این محصول زیبایی در بین افراد محبوبیت بیشتری داشته باشد. نکته‌ای که در تهیه انواع ژل و فیلر باید به آن توجه کرد این است که ژل خریداری شده، علاوه بر استانداردهای لازم باید از جانب سازمان غذا و داروی آمریکا FDA نیز تأیید شده باشد. انواع ژل به‌طورکلی از نظر ماندگاری به سه گروه
• ژل موقت : ژل موقت شامل هیالورونیک اسید، کلاژن، چربی بدن و کلسیم هیدروکسید است. از این ژل به‌منظور افزایش حجم در لب، گونه و فرم دهی سایر نقاط بدن استفاده می‌شود.
• ژل نیمه دائمی : این دسته از ژل‌ها در بیشتر مواقع جهت پرکردن خطوط عمیق صورت و درمان افتادگی استفاده می‌شوند. توجه داشته باشید که فیلرهای نیمه دائمی بعد از چند هفته نیاز به ترمیم مجدد دارند.
• ژل دائمی : فیلر دائمی در برندهای مختلفی تولید می‌شوند؛ اما تنها تعداد محدودی تقسیم می‌شوند:از آنها مورد تأیید FDA آمریکا هستند. تخلیه فیلرهای دائمی کمی سخت است و عوارض جانبی بیشتری مثل عفونت را برای فرد به همراه دارد؛ بنابراین استفاده از آن به هر کسی توصیه نمی‌شود.

 

تزریق ژل چیست ؟

یکی از روش‌های رایج برای رفع خطوط چهره و فرم دهی نواحی مختلف صورت و بدن، تزریق ژل است. تزریق معمولاً به کمک مواد مصنوعی و طبیعی انجام می‌شود و در نهایت نتیجه جز شادابی و طراوت برای فرد به همراه نخواهد داشت.

کاربردهای تزریق ژل
از کاربردهای مهم تزریق پرکننده‌ها می‌توان به افزایش کلاژن پوست و رفع انواع چین ‌و چروک و خط خنده، خط کنار گونه و سایر خطوط صورت اشاره نمود. سایر کاربردهای تزریق ژل :
• جوان‌سازی پوست و کاهش علائم پیری از کاربردهای دیگر تزریق فیلر محسوب می‌شود.
• به کمک انواع ژل می‌توان حجم نواحی مختلف بدن از جمله سینه، ران، چانه، گونه، باسن و لب را افزایش داد.
• از کاربردهای جالب تزریق انواع ژل می‌توان به جوان‌سازی پوست دست ‌و پا اشاره کرد.
• تزریق انواع فیلر در زیباسازی بینی و فرم دهی آن نیز مؤثر است.
• گاهی باتوجه ‌به نظر پزشک می‌توان از این ژل‌ها جهت حجم‌دهی کل صورت و ترمیم آن هم استفاده نمود.
• یکی از کاربردهای تزریق فیلر برطرف نمودن گودی، چروک، سیاهی چشم، افتادگی پلک است.
• ژل‌ها می‌توانند زخم‌های پوسته‌پوسته را نیز درمان کنند.
بیشتر افراد فیلرهای پوستی را به عنوان روشی برای پر کردن و رفع چین و چروک‌های صورت می‌شناسند. اثر ژل‌ها بر چین و چروک‌های صورت فوق‌العاده است؛ اما این روش جوانسازی کاربردهایی بسیار بیشتر از این‌ها دارد. اکثر کاربردهای تزریق ژل توسط FDA ( سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا) تایید شده‌اند. برخی از کاربردها هنوز مورد تایید FDA قرار نگرفته‌اند؛ ولی ایمنی و تاثیر بسیار زیادی دارند. در ادامه سعی کردیم به بیشتر کاربردهای تزریق ژل برای جوانسازی پوست اشاره کنیم.

 

کاربردهای مورد تایید FDA

• استفاده از ژل برای حجم‌دهی : از فیلرهای پوستی می‌توان برای برجسته کردن و افزایش حجم لب، چانه و گونه‌ها استفاده کرد. بیشتر افراد این کاربرد را با نام «پروتز» می‌شناسند.
• رفع چین و چروک‌ها : از تزریق ژل می‌توان برای رفع چین و چروک‌هایی مانند خط پیشانی، خط اخم، خط خنده، خطوط اطراف لب و بینی استفاده کرد.
• حجم‌دهی به صورت : یکی از ناخوشایندترین اثرات پیری پوست، کاهش حجم صورت است. این اثر را معمولاً در لب‌ها، گونه‌ها و پلک‌ها می‌بینیم. تزریق ژل یکی از موثرترین راه‌های جبران حجم از دست رفته است. از این روش می‌توان برای رفع گودی و سیاهی زیر چشم، لیفت ابرو و رفع افتادگی پوست صورت و گردن استفاده کرد.
• جوانسازی دست‌ها : از فیلرهای پوستی علاوه بر جوانسازی صورت، می‌توان برای جوانسازی پوست بدن نیز استفاده کرد. در بین کاربردهای فیلرهای پوستی برای بدن، تنها برای جوانسازی و افزایش حجم پشت دست‌ها توسط FDA تایید شده و سایر استفاده‌ها (که پایین‌تر گفته‌ایم) هنوز تایید نشده‌اند.
• زیبایی بینی: اصلاح فرم بینی بدون جراحی یکی از کاربردهای جالب تزریق ژل است.

نواحی تزریق ژل در بدن
ژل خط خنده
تزریق ژل خط خنده یکی دیگر از خدمات زیبایی رایج در بین بانوان است که علاوه بر رفع خطوط و چروک، به پرشدن و حجم دهی صورت کمک می‌کند. تشخیص این موضوع که چه قسمت هایی از صورت شما به ژل نیاز دارد، بر عهده پزشک متخصص است.
ژل زیر چشم
یکی از خدمات زیبایی برای آن دسته از بانوان و آقایانی که زیر چشمشان گود افتاده و یا سیاه و تیره شده است، تزریق فیلر زیر چشم است. این روش‌ زیبایی توسط اغلب متخصصان توصیه می‌شود و در لیفت و کاهش تیرگی زیر چشم نقش زیادی دارد. چنانچه به دنبال رفع سیاهی یا گودی زیر چشم خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم با متخصصین پوست مجرب مجموعه مشورت کنید. کلینیک الهیه با وجود داشتن پزشکان حرفه‌ای و باسابقه در زمینه زیبایی، همواره آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان است.

ژل لب و انواع مدل آن
لب یکی از بخش‌هایی است که فرم آن در زیبایی چهره تأثیر زیادی دارد. برای حجیم سازی و فرم دهی لب‌ها به کمک تزریق انواع فیلر و ژل، پزشک معمولاً از ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک استفاده می‌کند. هیالورونیک اسید در حدود ۶ الی ۱۲ ماه ماندگاری دارد و پس از این مدت لازم است ژل لب تمدید شود. این روش زیبایی و درمانی برای افرادی که لب‌های بسیار نازک یا نامتقارنی دارند، استفاده می‌شود. ژل لب با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های خاصی به لب تزریق می‌شود. توجه داشته باشید که متخصص باتوجه ‌به مدل مدنظر بیمار و فرم اولیه لب او اقدام به تزریق فیلر می‌کند. از مدل‌های مختلف ژل لب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• ژل لب روسی : این مدل بیشتر برای افرادی که تمایل به فرم‌های طبیعی دارند، مناسب است. مدل روسی تغییرات چشمگیری در لب‌ شما ایجاد نمی‌کند؛ لذا اگر برای بار اول قصد دارید تزریق لب انجام دهید، توصیه می‌شود این مدل را انتخاب نمایید. در فرم روسی لب بالایی شما بیشتر تزریق می‌شود و فرم کلی لب شبیه به قلب است.
• ژل لب عروسکی : این مدل بعد از تزریق روسی از محبوب‌ترین مدل‌های لب محسوب می‌شود. در این نوع تزریق، لب شما شبیه لب‌های عروسک باربی خواهد شد! میزان حجم‌دهی به لب عروسکی طبیعی است؛ بنابراین در این مدل نباید توقع داشته باشید لبتان خیلی بزرگ شود. به توصیه پزشکان الهیه ، این مدل برای آن دسته از افرادی که لثه آنها هنگام خندیدن دیده می‌شود، مناسب است.
• ژل لب قلوه‌ای : در این مدل لب شما کاملاً برجسته و حجیم خواهد شد. پزشک شما برای ایجاد این مدل در لب، ژل را به میانه لب بالا و پایین و کناره آن تزریق می‌کند. ریسک ژل لب قلوه‌ای بالا است؛ لذا توصیه می‌شود برای انتخاب آن حتماً با پزشکان حاذق و باتجربه مشورت نمایید.

 

ژل گونه

یکی از قسمت‌های بدن که به جذابیت بیشتر چهره کمک شایانی می‌کند، گونه است. تزریق فیلر به گونه برای آن دسته از افرادی که گونه آنها برجستگی کمی دارد و فرورفته است، استفاده می‌شود. به‌ جرئت می‌توان گفت استفاده از ژل، بهترین انتخاب جهت زیباتر کردن گونه شما است. بلافاصله پس از تزریق ژل شما شاهد لیفت و برجسته شدن استخوان گونه خود خواهید شد. در حال حاضر تزریق گونه از خدمات زیبایی پرطرف‌دار در بین بانوان محسوب می‌شود.
ژل چانه
باوجوداینکه ژل چانه به‌اندازه ژل لب و گونه در بین افراد محبوب نیست. اما باید خدمت شما عرض کنیم که تزریق چانه به کمک ژل می‌تواند سبب تحولی فوق‌العاده‌ای در چهره شود. به کمک ژل چانه می‌توان به زاویه‌سازی صورت کمک کرد و عیوبی مثل داشتن غبغب را پوشاند. این روش معمولاً در افرادی که چانه کوچک و کوتاهی دارند، بیشتر نتیجه‌ بخش خواهد بود.
ژل بینی
بینی به‌عنوان مهم‌ترین عضو صورت در ایجاد یک چهره بی‌عیب‌ونقص و زیبا، گاهی ممکن است به اصلاح نیاز داشته باشد. شاید فکر کنید تنها راه اصلاح بینی، استفاده از عمل بینی و جراحی است؛ اما جالب است بدانید که یکی از روش‌های اصلاح فرم بینی استفاده از روش تزریق ژل است.
فیلر بینی می‌تواند نواقصی مانند برجستگی تیغه بینی، قوز بینی، عدم تقارن در دو طرف بینی، افتادگی بینی را به‌راحتی و بدون خونریزی در کمترین زمان اصلاح کند. تزریق انواع ژل به دو طرف بینی در بیشتر مواقع قوز بینی را برطرف می‌کند؛ اما این تزریق اگر در نوک بینی انجام شود تا حدود زیادی سبب لیفت بینی و ظاهر مناسب آن خواهد شد.
توجه داشته باشید که تزریق فیلر بینی هرگز برای افرادی که از برجستگی بزرگی روی بینی برخوردارند، مناسب نیست. بهتر است برای اصلاح بینی‌های گوشتی با مشورت پزشک متخصص از روش عمل زیبایی استفاده شود.

 

مزایای تزریق ژل

مزیت‌های فراوان تزریق ژل به نواحی مختلف بدن و صورت سبب شده تا روزبه‌روز به طرف‌داران این روش درمانی و زیبایی افزوده شود.
• استفاده از بسیاری از ژل‌ها برای افراد بالای ۱۸ سال مجاز است.
• ژل‌ها در جوان‌سازی و اصلاح فرم صورت و بدن کاربردهای وسیعی دارند.
• این محصول هم برای بانوان و هم برای آقایان قابل‌استفاده است.
• استفاده از ژل به‌ عنوان یک روشی غیرتهاجمی و غیر جراحی طرف‌داران زیادی دارد.
• تزریق فیلر نیازی به عمل بیهوشی، جراحی، بیمارستان ندارد و بدون درد و خونریزی در کمتر از یک ساعت توسط پزشکان ماهر انجام می‌شود.
• به دلیل استفاده بیشتر پزشکان از مواد بی‌حس‌کننده، شما در این روش هیچ دردی را حس نخواهید کرد.
• دوره نقاهت این روش بسیار کوتاه است و بهبودی در کمتر از دو هفته تحقق می‌یابد. حتی افراد می‌توانند بلافاصله بعد از تزریق به فعالیت‌های روزانه خود بپردازند.
• ماندگاری و دوام انواع فیلر و ژل بالا است و تا ۱۸ ماه ممکن است باقی بماند.
• تزریق فیلر با عوارض و خطرات کمی همراه است.
• فیلرهای تزریقی را می‌توان در هر زمانی ترمیم کرد.
• انتخاب انواع ژل‌ها برای جوان‌سازی، حجم‌دهی و یا زاویه در مقایسه با عمل تهاجم پلاستیک ارزان‌تر، کم‌ریسک‌تر و اقتصادی تر است.
• نتایج فوری پس از گذشت ده دقیقه در این روش به‌وضوح مشاهده می‌شود.
• نتایج تزریق فیلر، بسیار ظریف و طبیعی است.

 

عوارض تزریق ژل

تزریق ژل، مانند هر روش زیبای دیگری دارای یک سری عوارض است. البته این عوارض درصورتی‌که تزریق در مراکز معتبر و دارای پروانه رسمی از وزارت بهداشت انجام شود، موقتی و بی‌خطر خواهد بود. انجام امور تزریق فیلر توسط پاز مهم‌ترین عوارض تزریق فیلر می‌توان به مواردی همچون تورم موقتی تا دو روز، درد خفیف، خارش، قرمزی و التهاب خفیف چند ساعته و خونریزی در محل فرو کردن سوزن اشاره کرد. این موارد هیچ خطری برای کاندید تزریق فیلر به همراه ندارد. اما درصورتی‌که عوارض ماندگار بود، باید فوراً با پزشک خود موضوع را در میان بگذارید. پزشک در این مواقع داروهایی تجویز می‌کند که شما باید آن‌ها را سر موقع مصرف نمایید.

 

توصیه و مراقبت ها

تزریق ژل همانند سایر خدمات زیبایی و درمانی نیازمند رعایت توصیه‌ها و نکاتی قبل و بعد از تزریق دارد. با انجام مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق، می‌توان از نتیجه نهایی لذت برد، اما عدم رعایت نکات مراقبتی در هنگام تزریق انواع فیلر می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد. در این راستا متخصص پوست و مو کلینیک الهیه نکات مهمی که باید قبل و بعد از انجام تزریق رعایت کنید را در ادامه به شما عزیزان توضیح داده است :
• هنگام تزریق فیلر یک هفته قبل از مصرف داروهایی نظیر آسپرین، ایبوپروفن و… بپرهیزید.
• از خوردن روغن ماهی و ویتامین E هفت روز قبل از تزریق خودداری کنید.
• جهت انعقاد بهتر خون و افزایش ویتامین K در بدن از اسفناج، کلم و کرفس غافل نشوید.
• پیش از تزریق از خوردن سیر و سیب بپرهیزید، این مواد حکم رقیق‌کننده خون را دارند.
• جهت جلوگیری از ایجاد زخم در نواحی دهان و زیر چشم علاوه بر ویتامین K از ویتا مدیکا آرنیکا هم استفاده نمایید.
• پیش از انجام تزریق پرکننده‌ها حتماً یک میان وعده مناسب میل کنید.
• همیشه سعی کنید به پزشکی مراجعه کنید که علاوه بر دلسوز بودن، مورد اعتماد باشد و تجربه کافی در زمینه خدمات زیبایی داشته باشد. در این راستا مفتخریم که به شما کلینیک الهیه را معرفی نماییم.
• پس از آنکه تزریق ژل توسط پزشک شما انجام شد، به منظور جلوگیری از کبودی، ورم و خونریزی، هرگز در مناطق گرمی مثل سونا، دوش آب گرم، نور خورشید و یا شعله داغ قرار نگیرید.
• تا چند روز اول، به‌هیچ‌عنوان فعالیت‌های سنگین ورزشی و تمرینات سخت بدنی نداشته باشید.
• از مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر در ۲۴ ساعت اول درمان خودداری کنید.
• بلافاصله پس از تزریق فیلر چیزی ننوشید.
• استفاده از انواع لوازم‌آرایش پس از تزریق بلامانع است.
• به‌منظور رفع کبودی و تورم و یا جلوگیری از آن حتماً از کمپرس یخ استفاده کنید.
• تا ۱۴ روز ناحیه تزریق شده را ماساژ ندهید.
• تا دوهفته از مصرف زنجبیل، ویتامین E، جنسینگ و سیر خودداری نمایید.
• می‌توانید برای رفع کبودی از قرص‌های آرنیکا مونتانا زیر نظر پزشک استفاده کنید.